A hipnózisról
A hipnózis megváltozott tudatállapotban történő önismereti munkát jelent. A hipnózis egy állapot, amelyet felfokozott érzékenység és befolyásolhatóság jellemez. Ez a megváltozott tudatállapot az alváshoz hasonlít.
A hipnózis célja a közérzetünk javulása a negatív, visszahúzó hatások oldásával és a pozitív szuggessziók befogadásával.
A hipnózisban rejlő lehetőségek
- Az önismeret fejlesztése
- A minket gátló negatív szokások megszüntetése
- Választ kaphatunk a minket foglalkoztató kérdésekre
- Felidézhetünk elfeledett eseményeket
- Tartós pozitív hatásokat érhetünk el
- Közvetlenül kommunikálhatunk a tudatalattinkkal
- Segíti a gyász feldolgozását
Miben segíthet nekünk a hipnózis?
- Segít megszabadulni rossz szokásainktól: dohányzás, körömrágás, fogcsikorgatás
- Segíti a feldolgozatlan traumák megélését és feldolgozását
- Segítségével megváltoztathatjuk az evéssel kapcsolatos negatív szokásainkat
- Depresszió, pánikrohamok, fóbiák megszüntetése
- Szorongás
- Szenvedélybetegségek
- Súlykontroll, étkezési zavarok
- Önbizalomfejlesztés
- Rögeszmék, kényszerek átírása
- Szexuális problémák megoldása
Gyakori tévhitek
Tévhit: Hipnózissal bármire rávehetnek
Ez nem igaz, hipnotikus állapotban nem kényszeríthetnek minket semmire, amit éber állapotban nem tennénk meg.
Tévhit: Hipnózis közben teljesen öntudatlanok vagyunk
Valójában a tudatos figyelmünk végig velünk van, csak kicsit háttérbe húzódik. Ezáltal teret enged a tudattalanabb énünknek, hogy a problémákat mélyebben vizsgálhassuk meg és megoldást találhassunk rájuk.
Tévhit: A hipnózis veszélyes, mert benne is lehet ragadni ebben az állapotban
A legveszélyesebb, ami történhet hipnózis alatt, hogy mély álomba szenderülünk, amiből egy idő után magunktól ébredünk fel, frissen és kipihenten.
Tévhit: Mindent elfelejtek a hipnózist követően
A hipnózisnak nem az a célja, hogy mindent elfelejtsünk, hanem hogy minél jobban megismerjük önmagunkat. Ehhez az szükséges, hogy emlékezzünk a hipnózisban megélt élményeinkre.
Tévhit: transzban önkéntelenül elárulhatom a legféltettebb titkaimat
Ahogy az előző kérdésnél is kiemeltem, semmi olyasmit nem csinálsz hipnózisban, amit nem szeretnél megtenni. A tudatod folyamatosan figyel és csak azokra a kérdésekre válaszol, amelyekre valóban szeretne.
A hipnózis fajtái
Háromféle hipnózist ismerünk:
- Színpadi hipnózis - célja a szórakoztatás. Ez a legismertebb mind közül, a legtöbb embernek ez a fajta hipnózis él a fejében. Nagy közönség előtt hipnotizálják a kiválasztott embert, aki a hipnotizőr kénye-kedve szerint viselkedik és ő nem emlékszik vissza rá.
- Klinikai hipnózis - különféle speciális technikákkal találja meg a jelenlegi problémánk kiváltó okát (érzelmi lenyomatok, reakciók), majd ezeket transzformálja, átalakítja.
- Metafizikai hipnoterápia - nem érzelmi lenyomatokat keres, hanem az érzelmet kiváltó gyökérgondolatot kutatja fel. Speciális gyakorlatokkal a gondolatátalakítás helyett a gondolattal való azonosulást szakítja meg. Segítségével önmagunkra ébredhetünk, azaz megtapasztalhatjuk, hogy kik is vagyunk valójában, megtapasztalhatjuk határtalanságunkat, belső erőnket, igazi önvalónkat.
Ki hipnotizálható?
Az embereket hipnotizálhatóság szerint három csoportba oszthatjuk:
- Könnyen hipnotizálhatóak - az emberek 10%-a tartozik ide
- Közepesen hipnotizálhatóak - ez a csoport teszi ki a populáció 85%-át
- Nem hipnotizálható, vagy nem szabad hipnotizálni - ez a csoport a fennmaradó 5%. Ide tartoznak a pszichiátriai betegek, a súlyos személyiségzavarral küzdők, illetve azok, akiknek gyenge a szívük, vagy sokkhatás, erős gyógyszer, alkohol vagy drog hatása alatt állnak.
Érdekesség: személyenként változó, de egy átlag embernél körülbelül három korsó sörnek megfelelő alkoholmennyiség már elegendő ahhoz, hogy az illető hipnózisra való fogékonysága kimutatható mértékben növekedjen. A szakemberek szerint mindez azért lehetséges, mert az alkohol hatására jelentősen csökken a cselekvés tudatossága.
A hipnózis és a gyermekkor
A hipnózisra való fogékonyság gyermekkorban a legerősebb. A fantázia, az erős és intenzív gyermekkori élményképek, akár a képzeletbeli barátok kb. 4 éves korig alakulnak ki, ezután már nehezebben előidézhetőek, de fejleszthetőek.
A gyermekek egyfajta módosult tudatállapotban léteznek (játék közben). Mivel az agyuk sokkal befogadóbb, így sokkal érzékenyebben reagálnak a szuggesztiókra is.
A hipnózis jelenségét vizsgáló kutatók arra az eredményre jutottak, hogy a testvérrel nem rendelkező gyermekek felnőtt korukra fogékonyabbak lettek a hipnózis iránt, mint a testvérrel rendelkezők. Felnőttként azonban, ha komolyabb terveink vannak a hipnózissal (érzéstelenítés, terápia), mindenképpen érdemes először a fogékonyságunkat szakemberrel felméretni, hogy mennyire tud a terápia már első alkalommal is sikeresnek bizonyulni.
Milyen érzés hipnotizálva lenni?
A hipnotikus állapot (vagy transzállapot) nem más, mint egy rendkívül mély relaxációs állapot. Hipnózis során a figyelem befelé koncentrálódik. A külső ingerek és zajok kívül maradnak.
Mindenkinek volt már hipnotikus élményre hasonlító pillanata:
- Nagyon mélyen elmerengünk a gondolatainkban, kizárjuk a környezetünket
- Belemerülünk egy film vagy egy könyv olvasásába
- Az utazás álomba ringató egyhangúsága
A hipnotikus állapot jellemzői
- Lassú légzés
- Szemhéjremegés
- Kellemes bizsergés
- Melegség érzése
- Nyugalom
- Lebegő érzés
- Mintha kezünk, karunk, lábunk nem lenne ott
- Időtorzulás - az idő máshogy telik